Gothenburg, Sweden – Aug. 14, 2017 – The FEI has announced a total of 17 complete teams, and riders from 21 nations who are selected to represent their countries at the FEI European Championships, held in Gothenburg, Sweden, August 21-27, 2017. Riders will compete at the Ullevi Stadium in the heart of the Swedish city when the action gets underway with the Grand Prix on Aug. 22.
The championships take place every two years, and for 40 years between 1965 and 2005, Germany won every team title. In 2007, their domination was overthrown for the first time by The Netherlands at La Mandria, Spain. The Dutch won again at Windsor in 2009 and Patrick van der Meer, Hans Peter Minderhoud, Edward Gal and Diederik van Silfhout stood top of the podium in Aachen in 2015, where Great Britain took silver and the hosts had to settle for bronze.
Check out who will be riding in Gothenburg!
Team Austria
Victoria Max-Theurer/Blind Date (reserve horse: Della Cavalleria)
Belinda Weinbauer/Söhnlein Brilliant
Astrid Neumayer/Rodriguez
Christian Schumach/Auheim’s Picardo
Reserve: Evely Haim-Swarovsky/Dorina
Reserve: Renate Voglsang/Royal Happiness
Team Belarus
Volha Ihumentsava/ED Khardy
Hanna Karasiova/Arlekino
Ala Nikanorava/Vatikan
Katsiaryna Yafremava/Latino
Team Belgium
Jorinde Verwimp/Tiamo
Laurence Roos/ Fil Rouge
Fanny Verliefden/Indoctro van de Steenblok
Team Denmark
Cathrine Dufour/Atterupgaards Cassidy
Anna Kasprzak/Donnperignon
Agnete Kirk Thinggaard/Jojo Az
Anna Zibrandtsen/Arlando
Team Estonia
Dina Ellermann/Landy’s Akvarel
Grete Püvi/Aleandro
Team Finland
Elisabet Ehrnrooth/Wizard II
Mikaela Lindh/Bellissimo L
Niina Nilosaari/Kom Ragdoll
Terhi Stegars/Thai Pee, (reserve horse: Axis TSF)
Team France
Marie-Émilie Bretenoux/Quartz of Jazz
Ludovic Henry/After You
Arnaud Serre/Ultrablue de Massa
Pierre Volla/Badinda Altena
Reserve: Nicole Favereau/Ginsengue
Team Georgia
Joanne Vaughan/Elmegardens Marquis
Team Germany
Isabell Werth/Weihegold OLD (reserve horses: Emilio and Don Johnson)
Sönke Rothenberger/Cosmo 59
Dorothee Schneider/Sammy Davis Jr
Helen Langehanenberg/Damsey FRH
Reserve: Hubertus Schmidt/Imperio
Team Great Britain
Emile Faurie/Weekend Fun (reserve horse: Lollipop 126)
Carl Hester/Nip Tuck
Gareth Hughes/Don Carissimo
Spencer Wilton/Super Nova II
Reserve: Lara Butler/Rubin Al Asad
Team Hungary
Nikolette Szalai/Willy The Hit
Anikó Losonczy/Mystery
Róbert Ács/Rasputin
Team Ireland
Judy Reynolds/Vancouver K
Team Netherlands
Hans Peter Minderhoud/Glock’s Johnson
Madeleine Witte Vrees/Cennin
Edward Gal/Glock’s Voice
Diederik van Silfhout/Four Seasons 19
Reserve: Emmelie Scholtens/Apache)
Team Norway
Isabel Freese/Bordeaux 28
Team Poland
Przemyslaw Kozanowski/Belcanto 34
Katarzyna Milczarek/Dzeko
Aleksandra Szulc/Rumba Hit
Team Portugal
Daniel Pinto/Santurion de Massa
Maria Caetano/Coroado
Vasco Mira Godinho/Bariloche
Boaventura Freire/Sai Baba Plus
Team Russia
Stanislav Cherednichenko/Vosk
Tatyana Kosterina/Diavolessa Va
Inessa Merkulova/Mister X
Tatiana Miloserdova/Awakening
Team Spain
Jordi Domingo Coll/Mango Statesman
Severo Jesus Jurado Lopez/Deep Impact 3
Beatriz Ferrer-Salat/Delgado
Claudio Castilla Ruiz/Alcaide
Team Sweden
Patrik Kittel/Deja (reserve horse: Delaunay)
Rose Mathisen/Zuidenwind 1187
Therese Nilshagen/Dante Weltino
Tinne Vilhelmson Silfvén/Paridon Magi
Reserve: Malin Nilsson/Bon-Ami
Team Switzerland
Anna-Mengia Aerne-Caliezi/Raffaelo va Bene
Antonella Joannou/Dandy de la Roche CMF
Marcela Krinke Susmelj/Smeyers Molberg
Charlotte Lenherr/Darko of the Niro ZS
Reserve: Gilles Ngovan/Satchmo M
Team Ukraine
Oksana Gusarova/Enrico
Maksim Kovshov/Flirt
Inna Logutenkova/Fleraro