Saugerties, NY.– July 17, 2017- The teams of riders, aged 14-21, who will be competing in this year’s Adequan®/FEI North American Junior & Young Rider Championships, presented by Gotham North (NAJYRC) have been confirmed. These riders who qualified in their regions across the country will come together to vie for both team and individual medals.
The national championship will be held at HITS-on-the-Hudson, in Saugerties, New York, on July 18-23. The Young Rider division will include the Team Test on July 19, the Individual Test on July 21, and the Freestyle on July 22. The Junior division will include the Team Test on July 20, the Individual Test on July 21 and the Freestyle on July 23.
Region 1
Junior Rider Division
- Kayla Kadlubek and Freewill
- Allison Nemeth and Dafoe
- Amanda McAuliffe and Leuns Veld’s Duco
- Claire Hodges and Good Lookin
Young Rider Division
- Kristin Counterman and Three Times
- Chase Shipka and Zigal
- Anna Weniger and Don Derrick
- Kaitlyn Lingard and Valentino
Region 2
Junior Rider Division
- Isabel Linder and Elvis
- Meredith Talley and Romeo
- Missy McGinn and Solitaire
- Abby Boswell and Merlin
Young Rider Division
- Rebekah Mingari and Allure S
- Callie Jones and Don Philippo
- Sophia Schults and Farley 4
- Jacquelynn Mackie and Weltrubin 5
Region 3
Junior Rider Division
- Caroline Garren and Bell Angelo
- Juliet Hess and Diano
- Jordan Lockwood and Wonderboy
- Morgan-Bailey Horan and August Rush
Young Rider Division
- Barbara Davis and Fiderhit OLD
- Marline Syribeys and Hollywood
- Katrina Sadis and Zepelim
- Rachel Robinson and Indira
Region 4
Junior Rider Division
- Tillie Jones and Apachi
- Mackenzie Peer and Macu
- Bianca Schmidt and Cenna
Young Rider Division
- Jenna Upchurch and Greystoke
- Codi Harrison and Katholt’s Bossco
Region 5
Junior Rider Division
- Emma Asher and Traneenggaards Akondo
- Emily Karls and Neptune NF
Region 6
Junior Rider Division
- Molly Akers and Enya WS
- Cameron Wyman and Thys
- Mallih Ataee and Sir Pegasus
- Jessica Beck and Wotan.
Young Rider Division
- Sarah Lane and Dutch Treat
Region 7
Junior Rider Division
- Christian Simonson and Herzkonig
- Ben Ebeling and Behlinger
- Aleyna Dunn and Bivera
- Ava Dingley and Fürst von der Heide
Young Rider Division
- Lauren Asher and Hønnerups Event
- Nila Venkat and Skyler Ace
Region 8
Junior Rider Division
- Gemma Starn and Laudabilis Osvaldo
- Isabel Ullman and Finally
- Leah Tenney and Adel K
- Lara Erdogus-Brady and Stenkaergards Mr. Swing King
Young Rider Division
- Emily Smith and Dublin
- Molly O’Brien and Jubilant
- Regan Salm and Karat EG
- Isabelle Thompson and Denzel BC
Region 9
Young Rider Division
- Abigail Fleischli and Laguna
- Bronwyn Cordiak and Dschingis Blue
Canadian Riders
Team Ontario/Quebec
Young Rider Division
- Camille Carier-Bergeron and Expression
- Alexandra Meghji and Rigo
- Sophie Dean-Potter and Wendy Dice
- Yanina Woywitka and R’Myattack
Athlete Reserve Horses
- Yanina Woywitka and Bakari
Individual Competitors
- Rakeya Moussa and Davidoff V.H. Trichelhof
- Sydney Sacre and Valhalla
Team Ontario
Junior Rider Division
- Devlin Abergel-Preston and Perpetual Motion
- Catherine Andrews and Jazmine JSH
- Ava MacCoubrey and Ritter Benno
- Allison Youngdale and RF Cosima 201
Athlete Reserve Horses
- Ava MacCoubrey and Pablo
- Allison Youngdale and Ramiro
Individual Competitors
- Maryse Bousquet and Marzipan
- Molly Gunyon and Weltwunder